شلیته

طراحی سایت

داشتن یک وبسایت حرفه‌ای به کسب وکار شما جلوه‌ای تازه می‌بخشد. با استفاده از خدمات طراحی

سایت شلیته، از رقبای خود سبقت بگیرید.

سایت ما در این مقاله قصد دارد به معرفی طراح سایت و بررسی ابعاد مختلف آن بپردازد. اگر شما نیز به دنبال اطلاع از این شغل برای خود هستید، پیشنهاد می‌کنم این مقاله را تحت هیچ شرایطی از دست ندهید.

درخواست ارائه خدمت

طراحی وب چیست؟

طراحی سایت، طراحی صفحاتی است که در اینترنت نشان داده می‌شوند. در طراحی سایت معمولا به جنبه‌های تجربه کاربر توسعه سایت توجه می‌شود تا توسعه نرم افزار. طراحی سایت در گذشته بر طراحی صفحاتی برای مرورگرهای دسکتاپ متمرکز بود. با این حال، از اواسط دهه دو هزار و ده میلادی، طراحی برای مرورگرهای موبایل و تبلت اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است.

یک طراح سایت بر ظاهر، چیدمان و بعضی مواقع تولید محتوای یک سایت کار می‌کند. به عنوان مثال، ظاهر مرتبط با رنگ‌ها، فونت‌ها و تصاویر استفاده شده است. Layout مرتبط با چگونگی ساختار و طبقه بندی اطلاعات است. یک طراحی خوب سایت جهت استفاده آسان، باید از نظر زیبایی شناسی دلپذیر باشد و برای کاربران و برند وب سایت مناسب باشد. بسیاری از صفحات وب با تمرکز بر سادگی طراحی شده اند، به طوری که هیچ اطلاعات و عملکرد اضافی که ممکن است حواس کاربران را پرت کند یا گیج کند در آن ظاهر نمی‌شود. از آن‌جایی که زیربنای اصلی خروجی یک طراحی سایت، آن است که اعتماد مخاطب هدف را جلب کند و آن را تقویت کند، حذف تا حد امکان بخش‌هایی که سبب ناامیدی کاربر می‌گردد، نکته‌ای مهم است.

درخواست ارائه خدمت

دوتا از رایج‌ترین شیوه‌ها جهت طراحی سایت‌هایی که هم در دسکتاپ و هم در موبایل به خوبی فعالیت کنند ، طراحی واکنش‌گرا و تطبیقی می‌باشد. در طراحی واکنش‌گرا، محتوا با توجه به اندازه صفحه نمایش حرکت پویا دارد . در طراحی تطبیقی، محتوای سایت در اندازه‌های طرح‌بندی که مطابق با اندازه‌های رایج صفحه نمایش است، ثابت می‌شود. حفظ و نگهداری یک چیدمان که به اندازه کافی بین دستگاه‌ها هماهنگ باشد جهت حفظ اعتماد و تعامل کاربر خیلی مهم می‌باشد. از آن جایی که طراحی پاسخگو می‌تواند مشکلاتی را در این زمینه ایجاد کند، طراحان باید در کنار گذاشتن کنترل نحوه ظاهر شدن کار خود مراقب باشند. چنان‌چه آن‌ها مسئول تولید محتوا هم باشند، در حالی که احتمال دارد نیازمند گسترش مهارت خود باشد، از قابلیت کنترل کامل محصول نهایی لذت خواهند برد.

چگونه می‌توانیم شغل خود را از طراحی وب به طراحی UX تغییر دهیم

تغییر شغل آن قدرها هم که اغلب تصور می‌شود سخت نیست، به خصوص اگر منابع مناسبی برای کمک به ایجاد تغییر در اختیار داشته باشید. برای بسیاری از طراحان سایت، اکنون زمان مناسبی برای تغییر در طراحی UX است . مزیت اول برای شروع این کار، افزایش درآمدی است که در اثر تغییر در شغل است. با توجه به PayScale، طراحان سایت در ایالات متحده به طور متوسط سالانه 46000 دلار درآمد دارند، در حالی که طراحان UX درآمد 74000 دلاری کسب می‌کنند. ثانیاً، فرصت‌های شغلی برای طراحان UX در حال رونق است: CNN گزارش می‌دهد که در مجموع 3،426،000 شغل طراحی UX تنها در ایالات متحده ظرف 10 سال آینده به وجود خواهد آورد. افزون بر این، طراحی UX کاری معنادار می‌باشد، نه فقط به این دلیل که قادر حواهید بود روی یک محصول از درون کار نمایید، بلکه به این علت که – همان طور که DMI نمایش داده است – طراحی UX اثر بسیار قابل‌ توجهی بر کسب‌ و کارها خواهد گذاشت. شاخص S&P با 228٪ است. ولی منابع لازم برای کمک به تغییر شغل خود را از کجا خواهید یافت؟ شما همین الان دارید یکی از این منابع را می‌خوانید.

تجربه کاربری و طراحی تجربه کاربری چیست؟

برای شروع، اجازه دهید یک مقدمه کوتاه در مورد معنای “تجربه کاربر” داشته باشیم. محصولات دارای کاربران هستند و تجربه کاربری (UX) به معنای ساده تجربه ای است که کاربر از استفاده از آن محصول خاص دارد. تا اینجای کار را متوجه شدید؟

طراحی UX هنر طراحی محصولات به گونه ای است که بهینه‌ترین تجربه کاربری را ارائه دهند. چنان‌چه گویا این توصیف گسترده است، به این علت است که ماهیت طراحی UX خیلی گسترده است. ایجاد UX بهینه شامل درک روانشناسی، طراحی میزان تعامل ، تحقیقات کاربر ، و بسیاری از رشته‌های دیگر است، اما علاوه بر همه اینها یک فرآیند حل مشکل تکراری است ( در ادامه در مورد آن بیشترگفته خواهد شد).

به طور کلی، تجربه کاربر را می‌توان به 3 جزء تقسیم کرد: ظاهر، احساس و قابلیت استفاده .

ظاهر یک محصول در واقع نحوه‌ی استفاده از تصاویر برای ایجاد حس هماهنگی با ارزش‌های کاربر است و باعث ایجاد اعتبار و اعتماد در کاربر می‌شود. در واقع ایجاد محصولی است که نه تنها زیبا به نظر می‌رسد، بلکه درست نیز به نظر می‌رسد.

احساس نیز تجربه استفاده از یک محصول را تا حد امکان دلپذیر و لذت بخش می‌کند. این کار با ایجاد تعاملات بین کاربر و محصول و همچنین واکنش‌هایی که هنگام (و بعد از) استفاده از محصول دارند به وجود می‌آید.

در نهایت، قابلیت استفاده، تجربه کاربر را زیر بنا می‌دهد. خیلی ساده باید گفت که، اگر محصولی قابل استفاده نباشد، هیچ مقدار ظاهری زیبا نمی‌تواند آن را نجات دهد و تنها احساسی که کاربران خواهند داشت خشم و ناامیدی است. در حالت ایده آل، محصولات باید بر اساس نیازهای کاربر شخصی سازی شوند و عملکرد را به روشی قابل پیش بینی ارائه دهند.

طراحی وب و طراحی UX دارای چه مشترکاتی است؟

عنوان شغلی “طراح سایت” تعاریف زیادی دارد و در واقع، کاری که یک طراح سایت انجام می‌دهد تا حد زیادی به آنچه مشتری یا پروژه نیاز دارد بستگی دارد. برخی از طراحان سایت به سادگی طرح‌های بصری و/یا نمونه‌های اولیه تعاملی وب سایت را با وفاداری بالا ایجاد می‌کنند و کدنویسی وب سایت را به توسعه دهندگان فرانت اند و بک اند واگذار می‌کنند. با این حال، اکثر طراحان سایت، هم با طراحی و هم در توسعه (جلو) سایت درگیر هستند. برخی از طراحان سایت حتی به طور منظم به عنوان بخشی از مشاغل خود تحقیقات و آزمایش کاربران را انجام می‌دهند (و اگر شما یکی از آنها هستید، تقریباً برای کار در طراحی UX آماده هستید).

اما مهم نیست که شغل شما به عنوان یک طراح سایت چه چیزی را شامل می‌شود، در اینجا برخی از جنبه‌های طراحی وب وجود دارد که می‌توان آنها را در طراحی UX نیز یافت.

  • حل مسیله
  • طراحی احساسی
  • چند رشته‌ای

تفاوت بین طراحی وب و طراحی UX

  • کاربر محور در مقابل طراحی متمرکز
  • UX فراتر از وب

فواید تجربه طراحی وب هنگام حرکت به سمت طراحی UX

  • ارتباط پس زمینه طراحی وب
  • زیبایی شناسی

چگونه مهارت‌های خود را برای جهش از طراحی وب به طراحی UX تقویت کنید

حرکت از طراحی وب به طراحی UX گاهی اوقات می‌تواند کاملاً ساده باشد، به خصوص اگر در شغل خود به عنوان یک طراح سایت برخی از جنبه‌های تحقیقات کاربر را انجام داده باشید. با این حال، برای سایر طراحان وب، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اگر مدتی را صرف مطالعه UX، تمرین برخی از مهارت‌های UX در طول کار طراحی وب خود و ساختن یک CV کرده باشید که درک شما از طراحی UX را نشان می‌دهد، می‌توانید پیشرفت چشمگیری کنید. اگر نمی‌دانید که از کجا باید در این باره بیاموزید، باید گفت که گزینه‌های زیادی برای شما وجود دارد. شما می‌تواند در کلاس‌های آنلاین یا حضوری شرکت کنید، همچنین می‌توانید از کتاب‌ها و مقالات مختلف موجود در سطح اینترنت استفاده کنید، کلیپ‌های آموزشی در یوتیوب هم بسیار کاربردی هستند.