شلیته

سئو

با سئو سایت می‌توانید بالاتر از رقیبان خود در گوگل قرار بگیرید و فروش و بازدید انفجاری را تجربه کنید.

فرض کنید به خرید یک لپ تاپ جدید فکر می‌کنید. یا شاید بخواهید یک گوشی جدید بخرید. نخستین کاری که می‌کنید چیست؟

خوب، اگر در دهه 90 زندگی می‌کردید، بهترین حدس من این است که برای خرید ابزار مورد نظر خود به یک فروشگاه محلی مراجعه کنید.

اما نکته اینجاست که الان دهه 90 نیست!

ما در سال 2022 زندگی می‌کنیم، جایی که مشتریان حدود 70 درصد از تحقیقات خرید خود را به صورت آنلاین انجام می‌دهند. هر زمان که نیاز دارید بدانید چه ابزارهایی در بازار کار می‌کنند یا بهترین هتل‌ها، ماشین‌ها و حتی کفش‌ها را کجا می‌توانید پیدا کنید، به گوگل مراجعه می‌کنید.

بنابراین، در دنیای دیجیتال امروزی، اگر می‌خواهید کسب و کار خود سر به فلک بکشد، حضور در گوگل بسیار مهم است. با توجه به Databox، 70٪ از بازاریابان فکر می‌کنند SEO موثرتر از PPC است.

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو به شما کمک می‌کند حضور آنلاین خود را ایمن کنید و وب سایت خود را در رتبه بندی موتورهای جستجو قرار دهید.

در این راهنما، تمام جنبه‌های ضروری سئو را می‌دانید. شما همه چیز را از یافتن کلمات کلیدی که ترافیک ایجاد می‌کنند، ایجاد لینک و آماده کردن موتور جستجوی سایت خود یاد خواهید گرفت.

درخواست ارائه خدمت

سئو چیست؟

سئو به معنای بهینه سازی موتورهای جستجو است. این یک راه ارگانیک برای افزایش ترافیک وب سایت و دیده شدن شما در گوگل است. سئوی خوب به معنای دیده شدن بیشتر برای وب سایت شرکت شما، دیده شدن بیشتر به معنای بازدیدکنندگان بیشتر از سایت و بازدیدکنندگان به معنای تبدیل بالا و درآمد بیشتر است.

سئو به رتبه بندی ارگانیک وب سایت شما کمک می‌کند. این بدان معناست که برای جذب ترافیک یا تعامل نیازی به پرداخت هزینه ندارید. سئو پیچیده است و با گذشت زمان تغییر می‌کند. سئو سه بخش اصلی دارد: سئو فنی، سئو داخلی و سئو خارجی.

این یک واقعیت است که سئو به معنای بهینه سازی وب سایت شما برای رتبه بندی بهتر در نتایج جستجوی در موتورهای جستجو مانند گوگل است. اما فقط به بهینه سازی محدود نمی‌شود. سئو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بازاریابی محتوا
 • نام تجاری
 • روابط عمومی
 • کدنویسی و توسعه وب
 • طراحی محتوا
 • تجربه ی کاربر
 • بهینه سازی نرخ تبدیل

به طور خلاصه، عملکرد وب سایت شما در گوگل تنها به سئو بستگی ندارد. شما باید در استراتژی کلی بازاریابی دیجیتال خود خوب باشید.

یادگیری در مورد سئو کافی نیست. باید آن را عملی کنید تا بفهمید چگونه کار می‌کند. با این حال، اگر بتوانید بر جنبه‌های اساسی سئو تسلط داشته باشید، حتی درصد کمی از دانش سئو تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند.

موتورهای جستجو چگونه کار می‌کنند؟

هدف اصلی موتورهای جستجو جستجو و ارائه مرتبط ترین و مفیدترین اطلاعات به کاربران است. هر بار که چیزی را در گوگل جستجو می‌کنید، الگوریتم آنها صفحات یا سایت‌هایی را انتخاب می‌کند که برای درخواست شما مفید و مرتبط هستند. و همچنین نتایج را بر اساس مرجع رتبه بندی می‌کند.

موتورهای جستجو مانند گوگل عمدتاً سه وظیفه دارند: خزیدن و نمایه سازی، انتخاب نتایج و نمایش آنها به کاربران. بیایید در این مورد بیشتر بدانیم.

خزیدن و نمایه سازی

اولین کاری که یک موتور جستجو انجام می‌دهد، خزیدن در اینترنت با استفاده از یک برنامه نرم افزاری به نام عنکبوت است. با کمک عنکبوت‌ها، موتورهای جستجو به دنبال صفحات جدید می‌گردند و URL صفحه را به فهرست غول پیکر خود اضافه می‌کنند.

عنکبوت‌ها یا برنامه نرم افزاری برای هر صفحه جدیدی که کشف می‌کنند، همین روند را تکرار می‌کنند. در نهایت، یک وب بزرگ از صفحات به هم پیوسته ایجاد می‌کند. به هر حال، دلیلی وجود دارد که ما اینترنت را www یا وب جهانی می‌نامیم.

کار عنکبوت‌ها پس از ایجاد ایندکس به پایان نمی‌رسد. آنها به خزیدن ادامه می‌دهند زیرا روزانه میلیاردها صفحه ایجاد و با محتوای جدید به روز می‌شوند. به همین دلیل است که عنکبوت‌ها به به روز رسانی شاخص ادامه می‌دهند.

انتخاب نتایج

اکنون، موتورهای جستجو باید آنچه را که در نتایج شاخص بزرگ نمایش می‌دهند مرتب کنند. آنها صفحاتی را بر اساس آنچه که مفیدترین، قابل اعتمادترین و معتبرتر می‌دانند انتخاب می‌کنند.

اکنون موتورهای جستجو الگوریتم خود را مخفی نگه می‌دارند. هیچ کس دقیقاً نمی‌داند که الگوریتم‌ها چگونه کار می‌کنند یا موتور جستجو نتایج را چگونه انتخاب می‌کند. تنها چیزی که می‌دانیم این است که الگوریتم‌ها در طول زمان تغییر می‌کنند.

با این حال، گوگل حدود 200 فاکتور رتبه بندی دارد که نقش مهمی در رتبه بندی صفحه دارند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • کیفیت و اعتبار محتوای شما.
 • نرخ کلیک
 • کلمات کلیدی مرتبط
 • اعتبار دامنه وب سایت
 • سرعت بارگذاری صفحه
 • سازگاری با موبایل
 • تعداد بک لینک‌های مرتبط
 • یک نقشه سایت

نمایش نتایج

قبل از سال 2000، در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) فقط نتایج ارگانیک مورد استفاده قرار می‌گرفت. در طول سال‌ها، SERP به شدت تغییر کرده است.

اکنون، SERP اطلاعات مختلفی را نشان می‌دهد که حتی نیازی به بازدید از صفحه وب ندارد. به عنوان مثال، اگر عبارت “apple” را در گوگل جستجو کنید، نتایج جستجو یک پنل دانش را نشان می‌دهد که با رنگ قرمز مشخص شده است. همچنین، می‌توانید نتایج Google Ads را که با رنگ زرد مشخص شده‌اند، مشاهده کنیدسای

به طور مشابه، اگر «لپ‌تاپ اپل» را در گوگل جستجو کنید، SERP محصولات حمایت شده (که با رنگ سبز مشخص شده‌اند) را در سمت راست صفحه نمایش شما نشان می‌دهد. و نتایج ارگانیک وب سایت اپل با رنگ بنفش مشخص شده است.

درخواست ارائه خدمت

رایج ترین ویژگی‌های SERP در گوگل عبارتند از:

 • قطعه ویژه
 • بررسی‌ها
 • لینک سایت
 • فیلم‌ها
 • AMP
 • بسته محلی
 • داستان‌های برتر
 • تبلیغات گوگل
 • محصولات حمایت شده
 • تبلیغات خرید
 • پاسخ فوری
 • توییتر
 • تصاویر
 • پنل دانش
 • مردم همچنین می‌پرسند

چرا سئو مهم است؟

میلیون‌ها و میلیاردها نفر در گوگل به جستجوی پاسخ آنلاین می‌روند. گوگل روزانه بیش از 8 میلیارد جستجو دریافت می‌کند.

فقط ترافیکی را که این کار برای کسب و کار شما به ارمغان می‌آورد را تصور کنید. به همین دلیل است که سئو قدرتمندترین استراتژی برای جذب ترافیک ارگانیک از سراسر جهان در نظر گرفته می‌شود.

به عنوان مثال، اگر شما یک ابزار مدیریت رسانه‌های اجتماعی را می‌فروشید، آیا نمی‌خواهید هر بار که شخصی برای “بهترین ابزار مدیریت رسانه‌های اجتماعی” جستجو می‌کند، نمایش داده شود؟ عالی خواهد بود، درست است!

مشتریان بالقوه شما به دنبال چیزهایی هستند که به طور مستقیم و غیرمستقیم مرتبط با کسب و کار شما هستند. اینترنت و موتورهای جستجو راه جدیدی برای ارتباط با چنین مشتریان بالقوه، پاسخ به سؤالات آنها، حل نگرانی‌های آنها و به دست آوردن یک پایگاه مشتری وفادار برای تجارت شما هستند.

مردم این روزها قبل از خرید چیزی به جستجوی آنلاین می‌پردازند. آنها تصمیم خرید خود را بر اساس بررسی‌های آنلاین ارزیابی می‌کنند. 66 درصد از مردم قبل از خرید، نوعی تحقیق آنلاین انجام می‌دهند.

حتی افراد بالقوه ای که به دنبال اطلاعات مرتبط با کسب و کار شما هستند می‌توانند فرصت‌های بیشتری را برای ارتباط با آنها و تبدیل آنها به مشتریان بالقوه به ارمغان بیاورند.

بنابراین، تنها راه برای ارتقاء سطح کسب و کار و جلب توجه مشتریان، تمرکز بر سئو و نشان دادن در SERP است.

تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی یکی از حیاتی ترین جنبه‌های سئو است. آنها بیشتر کلمات یا عباراتی هستند که به شما امکان می‌دهند محتوای خود را توصیف کنید. اساسا، کلمات کلیدی مانند پلی بین صفحاتی که موتورهای جستجو نمایه کرده اند و جستجوگرانی که به دنبال پاسخ سوالات خود هستند، عمل می‌کنند.

در حین ساختن یک وب سایت جدید، تحقیقات کلمات کلیدی می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که چه جایگاه‌ها و زیرمجموعه‌هایی با مخاطب هدف شما مرتبط هستند. همچنین، تحقیق در مورد کلمات کلیدی به شما امکان می‌دهد بفهمید چه کلمات کلیدی برای برنامه ریزی استراتژی محتوای شما بهترین هستند.

از کجا قادر خواهید بود کلمات کلیدی را بیابید؟

کلمات کلیدی اولیه

تحقیق در مورد کلمات کلیدی اولیه اولین قدم برای یافتن کلمات کلیدی مرتبط تر است. به عنوان مثال، اگر شما یک وبلاگ نویس مواد غذایی هستید، کلمات کلیدی مانند دستور العمل‌های غذا، ایده‌های صبحانه و دستور العمل‌های شام به عنوان کلمات کلیدی اولیه کار می‌کنند.

پیشنهادات گوگل

روش دیگر برای تحقیق در مورد کلمات کلیدی از طریق تکمیل خودکار گوگل، افراد همچنین می‌پرسند، جستجوهای مرتبط و غیره است.

ابزار کلمات کلیدی

از یک کلمه کلیدی، می‌توانید صدها کلمه کلیدی دیگر را با استفاده از ابزار کلمات کلیدی ایجاد کنید. ابزارهای حرفه ای کلمات کلیدی به شما امکان دسترسی به پیشنهادات کلمات کلیدی، معیارهای سئو و بینش برای تجزیه و تحلیل بهترین کلمات کلیدی و کسب مزیت‌های رقابتی را می‌دهند.

ابزارهای رایگان و پولی تحقیق کلمات کلیدی زیادی در بازار موجود است. شما می‌توانید ابزارها را بر اساس نیاز و بودجه خود انتخاب کنید. در اینجا چند ابزار کلید واژه محبوب وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید:

 • SEMrush
 • Yoast SEO
 • KWFinder
 • • Respond to people
 • Google Keyword Tool

روش‌های تحقیق کلمات کلیدی

در حین تحقیق در مورد کلمات کلیدی، باید به دنبال کلمات کلیدی باشید که بتوانند سایت شما را در صفحه یکی از صفحات نتایج موتور جستجو رتبه بندی کنند. این باعث می‌شود شانس کلیک جستجوگران  وب سایت شما افزایش یابد.

و برای انجام تحقیقات کلمات کلیدی خود بر روی یک ابزار، می‌توانید از دو روش استفاده کنید:

 • روش سنتی
 • دامنه رقیب

در روش‌های سنتی تحقیق کلمات کلیدی، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک کلمه کلیدی seed را تایپ کنید و به ابزار اجازه دهید به دنبال کلمات کلیدی مرتبط باشد. با یک ابزار می‌توانید آنالیز کنید که کدام کلمه کلیدی حجم بهتری دارد، سختی رتبه بندی بیشتری دارد و … مثلا می‌توانید کلمه کلیدی دستور غذاها را وارد کنید و ابزار تحقیق، کلمات کلیدی مرتبط تری را به شما نشان دهد.

در روش تحقیق دامنه رقیب، به سادگی دامنه یا آدرس سایت رقیب خود را روی ابزار وارد کنید. و این ابزار کلمات کلیدی را به شما نشان می‌دهد که رقبای شما قبلاً برای آنها رتبه بندی می‌کنند.

به عنوان مثال، فرض کنید شما یک وبلاگ نویس مواد غذایی هستید و وب سایت رقیب شما bbcgoodfood.com است. بنابراین، URL را در ابزار تایپ کنید تا ببینید bbcgoodfood دقیقاً برای چه کلمات کلیدی رتبه بندی می‌شود.

درخواست ارائه خدمت

متریک کلمات کلیدی

هنگام تحقیق برای کلمات کلیدی، مطمئن شوید که به دنبال سه معیار حجم جستجو، دشواری کلمه کلیدی و ارتباط کلمه کلیدی هستید.

حجم جستجوی کلمه کلیدی

قبل از اینکه وبلاگ نویسان و سازندگان محتوا به دنبال کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالا بگردند، کلمات کلیدی با حجم بالا را به منظور کسب رتبه بالا در SERP استفاده می‌کردند. با این حال، در طول زمان روش‌های تحقیق کلمات کلیدی تغییرات زیادی کرده است.

امروزه بهترین روش سئو تمرکز بر کلمات کلیدی طولانی با حجم جستجوی کم است. سریع سر به بالا! کلمات کلیدی دم بلند کلمات کلیدی هستند که حداقل سه کلمه یا بیشتر دارند.

کلمات کلیدی دم بلند حجم جستجوی کمی دارند، اما تمایل به نرخ تبدیل بالاتری دارند. دلیل آن این است که کلمات کلیدی دم بلند خاص تر هستند. طبق گفته Moz، بیش از 54٪ از جستجوهای جستجو حداقل 3 کلمه هستند.

به عنوان یک صاحب وب سایت مبتدی، کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالا به شما کمک نمی‌کند تا رتبه خوبی کسب کنید. هنگامی که مقداری قدرت ایجاد کردید، می‌توانید استفاده از کلمات کلیدی با حجم بالا را امتحان کنید.

دشواری کلمه کلیدی

معیار بعدی که باید ارزیابی کنید دشواری کلمه کلیدی است. دشواری کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند تا درک کنید که رتبه بندی وب سایت شما با ارزیابی رقبای شما چقدر دشوار خواهد بود.

اغلب دشواری کلمات کلیدی در مقیاس 0 تا 100 نشان داده می‌شود. هر چه مقیاس بالاتر باشد، رتبه بندی در SERP دشوارتر است.

مرتبط بودن کلمه کلیدی

با نگاه کردن به دشواری، حجم و هدف جستجوی کلمه کلیدی، می‌توانید ارتباط کلمه کلیدی را دریابید.

عمدتاً چهار نوع جستجوی اینترنتی وجود دارد-

ناوبری – جستجو برای یک نام تجاری یا وب سایت خاص.

اطلاعاتی – جستجوی اطلاعات عمومی

تراکنشی – جستجو برای خرید چیزی.

تجاری – قبل از خرید برای تحقیق جستجو کردن.

سئو فنی

در ادامه با سئوی فنی آشنا خواهیم شد. سئو فنی تضمین می‌کند که وب سایت شما با الزامات فنی موتورهای جستجو مطابقت داشته باشد و منجر به رتبه بندی بالا شود.

حتی اگر سایت عالی با محتوای باکیفیت داشته باشید، سئوی فنی ضعیف ممکن است رتبه سایت شما را خراب کند. کار اصلی موتورهای جستجو مانند گوگل خزیدن، فهرست بندی و رندر صفحات وب سایت شما است.

اما این فقط نوک کوه یخ است. اگر صفحه سایت شما کاملاً برای موبایل بهینه سازی نشده، ساختار مناسب، بدون محتوای تکراری، ایمن و بارگذاری سریع نیست، احتمال زیادی وجود دارد که گوگل صفحه شما را رتبه بندی نکند.

به همین دلیل برای بهبود سئوی فنی سایت خود لازم است موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

 • جاوا اسکریپت
 • معماری سایت
 • نقشه‌های سایت XML
 • ساختار URL
 • نشانه گذاری داده‌های ساخت یافته
 • محتوای تکراری
 • محتوای ضعیف
 • HrefLang
 • برچسب‌های متعارف
 • 404 صفحه
 • 301 تغییر مسیر

سئو داخلی

سه عنصر اساسی سئوی داخلی عبارتند از کلمات کلیدی، محتوا و تصاویر. پیش از این، ما قبلاً در مورد اینکه چگونه می‌توانید با جستجوی کلمات کلیدی در صدر بازی سئو خود بمانید صحبت کرده‌ایم. اکنون بیایید بررسی کنیم که چگونه می‌توانید کلمات کلیدی را برای سئو بهینه کنید.

برچسب‌های عنوان

برای رتبه بندی وب سایت خود ابتدا باید بدانید که کلمه کلیدی را کجا قرار دهید. و مهمترین جایی که می‌توانید کلمه کلیدی مورد نظر را که می‌خواهید برای آن رتبه بندی کنید قرار دهید، برچسب عنوان سایت شما است. با توجه به Databox، در سال 2021، حدود 36٪ از کارشناسان سئو گفتند که برچسب عنوان حیاتی ترین عنصر سئو است.

حالا تگ عنوان صفحه خود را با عنوان اشتباه نگیرید. تیتر معمولاً با یک عنصر H1 یا H2 HTML نشان داده می‌شود. تگ عنوان در بالای مرورگر شما قرار دارد.

گوگل تگ عنوان را بر اساس تعداد پیکسل‌ها و کاراکترها نشان می‌دهد. 55- 60 کاراکتر عدد خوبی برای تگ عنوان در نظر گرفته می‌شود.

اطمینان حاصل کنید که کلمات کلیدی را به صورت طبیعی و قابل کلیک در برچسب عنوان قرار دهید. پس از همه، این اولین چیزی است که یک جستجوگر در SERP می‌بیند.

توضیحات متا

مکان دیگری برای قرار دادن کلمه کلیدی اصلی توضیحات متا است. توضیحات متا یکی دیگر از عناصر HTML است که به عنوان یک کپی تبلیغاتی برای سایت شما کار می‌کند.

توضیحات متا در نتایج گوگل نمایش داده می‌شود. بنابراین، اگر توضیحات متا قانع کننده ای داشته باشید، جستجوگران گوگل قطعا روی سایت شما کلیک خواهند کرد.

در اینجا مثالی از توضیحات متا آورده شده است که در آن به طور خلاصه توضیح داده ایم که چه کسی هستیم و چه کاری انجام می‌دهیم:

محتوا

محتوا در به دست آوردن ترافیک ارگانیک و رتبه بندی بالا بسیار مهم است. وب سایتی با واقعی ترین و آموزنده ترین پاسخ‌ها به سوالات کاربران جایگاه برتر گوگل را کسب می‌کند.

به عنوان مثال، وقتی «غذای خانگی سالم» را تایپ می‌کنید، Google تلاش می‌کند بهترین وب ‌سایتی را به شما نشان دهد که دستور العمل‌های غذایی با دسترسی آسان و پختن آسان را در کل اینترنت توصیه می‌کند. گوگل سعی می‌کند دقیقاً آنچه را که جستجو کرده اید به شما نشان دهد.

گوگل شما را به سمت بهترین محتوایی که می‌تواند پیدا کند هدایت می‌کند و سعی می‌کند بهترین راه حل ممکن را ارائه دهد. اینجاست که 50 درصد از کار شما با تولید محتوای منحصر به فرد و کاربر پسند انجام می‌شود.

به یاد داشته باشید، اگر محتوای بی کیفیت منتشر کنید، هر مقدار تلاش برای سئو باعث اتلاف وقت و منابع شما می‌شود. اگر محتوای شما بی کیفیت باشد، حتی سئو نیز نمی‌تواند وب سایت شما را نجات دهد. از این رو، بر روی محتوا گذاشتن تمرکز کنید.

کیفیت محتوا، هدف و تازگی محتوا از عناصر ضروری در تولید محتوای با کیفیت هستند. در اینجا چند نکته دیگر وجود دارد که باید هنگام ساخت محتوای سایت خود در نظر بگیرید:

 • طول محتوا: اگرچه یک عدد جادویی وجود ندارد، طبق گفته Backlinko و Ahrefs، میانگین طول محتوای مقالات با رتبه برتر در گوگل 1447 کلمه است. این بدان معناست که اگر می‌خواهید رتبه خوبی در SERP کسب کنید، پست‌های وبلاگ آموزنده ای بنویسید که مشکلات خوانندگان شما را حل کند.
 • محتوای منحصر به فرد: نوشتن محتوای منحصر به فرد برای کسب رتبه خوب بسیار مهم است. بسیاری از سایت‌ها حاوی محتوای ضعیف، کم ارزش و تکراری هستند که ترافیک کمی به ارمغان می‌آورد یا اصلاً ترافیک ندارد. بنابراین، برای شناسایی محتوای تکراری و کم ارزش، مطمئن شوید که چقدر ترافیک از صفحات سایت خود دریافت می‌کنید.
 • تعامل: نمی‌توانیم دقیقاً بگوییم الگوریتم گوگل چگونه کار می‌کند، اما با گذشت زمان بیشتر بر معیارهای تعامل و تجربه کاربر برای رتبه بندی صفحات تمرکز می‌کند. و برای افزایش تعامل در صفحات خود، روی نوشتن محتوای مفید، ارزش افزوده و متقاعد کننده تمرکز کنید تا مخاطبان شما در صفحه بمانند. همچنین، اطمینان حاصل کنید که صفحات سایت شما برای موبایل مناسب هستند، به سرعت بارگیری می‌شوند و دارای طرح بندی محتوای تمیز هستند (عنوان، مقدمه، عنوان فرعی، تصاویر).

بهینه سازی تصویر

نحوه بهینه سازی تصویر صفحه خود می‌تواند رتبه کلی سایت شما را در SERP بهبود بخشد. بنابراین، همیشه مطمئن شوید که اندازه تصویر را تغییر دهید و اندازه فایل را کاهش دهید تا صفحه شما سریع‌تر بارگذاری شود و تجربه کاربری عالی ارائه شود.

همچنین افزودن متن Alt بر روی تصاویر سایت شما ضروری است. متن Alt به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا بفهمند تصویر در مورد چیست. همچنین می‌توانید کلمه کلیدی اصلی را در متن Alt خود قرار دهید تا به Google کمک کند تصویر شما را فهرست کند.

بک لینک و لینک سازی

اکنون در مورد بک لینک‌ها و لینک بیلدینگ صحبت خواهیم کرد که یکی دیگر از جنبه‌های حیاتی بهینه سازی موتورهای جستجو است.

بک لینک چیست؟

بک لینک به معنای پیوند دادن یک وب سایت به وب سایت دیگر به عنوان مرجع به محتوای شما است. به طور عمده دو نوع پیوند وجود دارد – داخلی و خارجی.

پیوندهای داخلی شما را از یک صفحه به صفحه دیگر در وب سایت می‌برد. از طرف دیگر، لینک‌های خارجی شما را به یک وب سایت خارجی می‌برند.

گوگل کمیت و کیفیت پیوند را برای قضاوت در مورد اعتبار سایت ما در نظر می‌گیرد. عوامل اصلی تعیین کننده کیفیت لینک عبارتند از:

 • اعتبار و محبوبیت بالای یک سایت لینک دهنده.
 • پیوند از یک سایت مرتبط با جایگاه سایت شما.
 • پیوندهایی از دامنه‌های قابل اعتماد
درخواست ارائه خدمت

لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ به این معنی است که سایر وب سایت‌های شناخته شده را به وب سایت شما پیوند دهید. دریافت بک لینک از یک مرجع مشهور، ترافیک وب سایت شما را افزایش می‌دهد و اعتبار وب سایت شما را افزایش می‌دهد.

با این حال، به یاد داشته باشید که تعداد زیاد لینک‌ها می‌توانند شما را اسپم کنند و بر رشد وب ‌سایت شما تأثیر منفی بگذارند. همچنین می‌تواند منجر به جریمه شود. از این رو، از میانبرها اجتناب کنید و به دلیل صحت و محتوای خوب خود، روی دستیابی به بک لینک تمرکز کنید.

از دیگر مزایای مهم لینک سازی افزایش ترافیک، اعتبار برند و شناخت است – هر چه کیفیت لینک‌ها بالاتر باشد، قابلیت اطمینان وب ‌سایت در گوگل بالاتر است.

نحوه ایجاد محتوا برای لینک سازی:

 • آمار و اطلاعات مفید را در محتوای خود بگنجانید. محتوای خود را تا حد امکان اصلی نگه دارید. این به ایجاد اعتماد کمک می‌کند و محتوای شما راه حلی برای همه مشکلات خوانندگان شما خواهد بود.
 • سرگرم کننده و شوخ طبع بودن توجه خوانندگان زیادی را به خود جلب می‌کند و برای شما یک برد-برد بزرگ است. این یک استراتژی عالی برای دستیابی به دیده شدن نام تجاری است.
 • با کارشناسان و تأثیرگذاران صنعت بپیوندید و نقل قول‌ها یا مصاحبه‌های آنها را در سایت خود قرار دهید. چنین محتوایی به شما کمک می‌کند تا محتوای خود را به رسمیت بشناسید. همراه با آن، پیوندی از یک فرد شناخته شده خواهید داشت که با او همکاری داشتید.
 • ارسال مهمان در یک وب سایت شخص ثالث به شما کمک می‌کند چند لینک به وب سایت خود اضافه کنید.

اکنون که تمام اصول اولیه سئو را یاد گرفته اید، زمان آن رسیده است که بفهمید آیا تلاش‌های شما موثر است یا خیر.

تجزیه و تحلیل و پیگیری سئو

اندازه گیری و ردیابی استراتژی‌های سئو به شما کمک می‌کند رتبه سایت خود را بهبود بخشید و ترافیک و تعامل بیشتری را جمع آوری کنید.

شاخص‌های رایج عملکرد کلیدی سئو عبارتند از:

 • رشد ترافیک
 • رتبه بندی کلمات کلیدی
 • نرخ تبدیل
 • نرخ پرش
 • میانگین ماندن در صفحه
 • تعداد صفحات نمایه شده
 • رشد پیوندها

برای تجزیه و تحلیل سئو می‌توانید از ابزارهای تحلیلی مانند Google Analytics، Google Search Console، SEMrush، Ahrefs و … استفاده کنید.

بسته بندی

بنابراین، اگر به پایان این پست رسیده‌اید، در اینجا خلاصه‌ای سریع از آنچه تاکنون پوشش داده‌ایم آورده شده است:

 • سئو چیست
 • نحوه کار SEO
 • اهمیت سئو
 • تحقیق کلمات کلیدی
 • سئو فنی
 • سئو داخلی
 • بک لینک و لینک سازی
 • تجزیه و تحلیل و پیگیری سئو

مطالب و اطلاعات زیادی در مورد سئو در اینترنت وجود دارد که ممکن است شما را تحت تأثیر قرار دهد. اما، ما از شما می‌خواهیم که آرام باشید و یک نفس عمیق بکشید زیرا این قطعه همه چیز را به ساده ترین شکل ممکن خلاصه کرده است.

ممکن است امروز یک مبتدی سئو باشید، اما با یادگیری و تمرین مداوم، در نهایت به یک متخصص سئو حرفه ای تبدیل خواهید شد. یک ذهن کنجکاو و اشتیاق به یادگیری تنها چیزی است که برای یادگیری سئو و کسب دانش لازم است.