شلیته

مشاوره بازاریابی

مشاور بازاریابی راهنمای شما در طول مسیر بازاریابی برای برندتان است.

یک مشاور بازاریابی چه کاری انجام می‌دهد؟ راهنمای کامل شغلی شما

مشاور بازاریابی دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟ اگر درباره این سوال و سایر سوالات مرتبط با شغل مشاوره بازاریابی فکر کرده‌اید، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تا جواب سوالات خود را بیابید.

فهرست مقاله یک مشاور بازاریابی چه کاری انجام می‌دهد؟ راهنمای کامل شغلی شما

• مشاور بازاریابی چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

• وظایف و مسئولیت‌های اصلی یک مشاور بازاریابی چیست؟

• برای کار به عنوان مشاور بازاریابی به چه مهارت‌هایی نیاز دارید؟

• مشاوران بازاریابی کجا کار می‌کنند؟

• میانگین حقوق مشاور بازاریابی چقدر است؟

• چگونه یک مشاور بازاریابی شویم

• نکات کلیدی و جمع بندی نهایی مقاله یک مشاور بازاریابی چه کاری انجام می‌دهد؟ راهنمای کامل شغلی شما

درخواست ارائه خدمت

1. مشاور بازاریابی چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

مشاور بازاریابی یک متخصص بازاریابی است که به طور موقت استخدام می‌شود تا به یک سازمان کمک کند تا تلاش‌های بازاریابی خود را تقویت کند. 

به طور معمول، سازمان‌ها زمانی که با طوفان فکری یا اجرای یک استراتژی بازاریابی موثر مشکل دارند، برای استخدام یک مشاور بازاریابی تلاش می‌کنند. آنها همچنین ممکن است زمانی که منابع لازم برای استخدام یک تیم بازاریابی داخلی را ندارند، یکی را استخدام کنند.

مشاوران بازاریابی طیف گسترده‌ای از وظایف را در توسعه، پیاده سازی، تجزیه و تحلیل و حفظ یک استراتژی بازاریابی موفق انجام می‌دهند. بسته به انتخاب‌های سازمان (یا ارزیابی مشاور)، این تلاش‌ها می‌توانند در چندین کانال بازاریابی پخش شوند .

بیایید با دقت بیشتری بررسی کنیم که چه چیزی در روز به روز یک مشاور بازاریابی دخیل است.

2. وظایف و مسئولیت‌های اصلی مشاور بازاریابی چیست؟

بسته به دلیل استخدام مشاور، آنها ممکن است در حال ایجاد یک استراتژی بازاریابی از ابتدا باشند یا یک استراتژی در حال حاضر ناکارآمد را تغییر دهند. اگرچه هر سازمانی نیازهای متفاوتی خواهد داشت، در اینجا وظایف و مسئولیت‌های کلی که یک مشاور بازاریابی ممکن است انجام دهد آورده شده است:

• تجزیه و تحلیل استراتژی‌های بازاریابی موجود برای دیدن اینکه آیا هنوز موثر هستند یا خیر و شناسایی هر گونه مورد ضعیف برای بهبود

• ایجاد یک استراتژی بازاریابی جدید برای کمک به شرکت در رسیدن به اهداف بازاریابی خود

• توسعه هویت برند جدید یا کمک به اصلاح هویت قدیمی برای ارتباط با مخاطبان هدف

• ایجاد یک راهنمای سبک محتوای جدید برای تسهیل ایجاد محتوای تازه و تأثیرگذار

• بهینه سازی محتوای قدیمی برای موتورهای جستجو و به روز رسانی محتوای قدیمی برای مطابقت با راهنمایی به محتوای جدید

• ایجاد یک استراتژی رسانه‌های اجتماعی برای کمک به سازمان جهت رشد کانال‌های رسانه‌های اجتماعی خود

• آموزش کارکنانی که پس از پایان قرارداد مشاور به تلاش‌های بازاریابی خود برای شرکت ادامه دهند

• ایجاد گردش کار و فرآیندهای جدید برای مدیریت کارآمدتر پروژه 

• نظارت بر پیشرفت استراتژی‌های بازاریابی جدید با پیگیری تجزیه و تحلیل برای SEO، PPC، معیارهای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و غیره.

• گزارش پیشرفت در صورت نیاز برای اطلاع کارفرما

3. برای کار به عنوان مشاور بازاریابی به چه مهارت‌هایی نیاز دارید؟

انجام مجموعه‌ای از مسئولیت‌ها به عنوان یک مشاور بازاریابی نیاز به مهارت‌های خاصی دارد. 

بسته به دامنه کار، یک مشاور بازاریابی ممکن است بر روی یک شیوه‌ی بازاریابی تمرکز کند یا توصیه‌های ارزشمندی را در مورد چندین شیوه ارائه دهد. آنها همچنین ممکن است ملزم به کمک به شرکت در راه اندازی یک شیوه‌ی بازاریابی جدید شوند.

مهارت‌های زیر به ویژه برای یک مشاور بازاریابی مفید خواهد بود:

درخواست ارائه خدمت

هوش بازاریابی

 یک مشاور بازاریابی باید در این زمینه متخصص باشد. در حالت ایده‌آل، آنها باید یا تجربه زیادی در مدیریت شیوه‌های بازاریابی داشته باشند یا تجربه عمیقی در یک شیوه خاص داشته باشند. این مسئله تضمین می‌کند که آنها می‌توانند عماکرد ارزشمندی را به تیم‌هایی که با آنها کار می‌کنند ارائه دهند.

تجزیه و تحلیل

به عنوان یک مشاور بازاریابی، تجزیه و تحلیل باید بیش از اعداد برای شما معنی داشته باشد. شما باید بتوانید درک کنید که معیارها به چه معنا هستند و کدام استراتژی‌ها نرخ تبدیل مشتری، نرخ کلیک، ترافیک یا سایر شاخص‌های عملکرد کلیدی مثبت (KPI) را بهبود می‌بخشند.

مهارت‌های ارتباطی

مشاوران بازاریابی اعضای جدید یک تیم و معمولاً موقتی هستند، بنابراین بسیار مهم است که بتوانند به خوبی با باقی اعضا ارتباط برقرار کنند. شما باید استراتژی‌های خود را با کارفرما و همچنین تیمی که با آن کار خواهید کرد، در میان بگذارید. به این ترتیب، همه می‌توانند در یک مسیر پیشرفت باشند.

سازمان

رشد و پیشرفت در این شغل مستلزم آن است که یک مشاور بازاریابی دارای مهارت‌های سازمانی قوی باشد. این مهارت‌ها همچنین می‌توانند شامل مهارت‌های مدیریت پروژه، توانایی برای پیگیری تاریخ‌ها و رعایت منظم باشد.

کار گروهی

شما ممکن است مشاور متخصص باشید، اما باید به خوبی با دیگران در تیم کار کنید تا کار بدون دردسر را انجام شود. مشاوران بازاریابی همچنین ممکن است نیاز داشته باشند که قدرت رهبری خود را منعطف کنند، به اعضای تیم آموزش دهند و نقاط ضعف خود را تقویت کنند.

خلاقیت

خلاقیت سوخت بازاریابی است و تفکر خارج از چارچوب، ایده‌های شما را تازه نگه می‌دارد، به‌ویژه برای تولید محتوا.

مهارت‌های نوشتاری قوی

بازاریابی محتوا در حال انفجار است. شرکت‌های زیادی برای تبلیغ برند خود به وبلاگ‌ها، مقالات و کتاب‌های الکترونیکی تکیه می‌کنند. به عنوان یک مشاور بازاریابی، باید مهارت‌های نوشتاری، کپی رایتینگ و نوشتن محتوا را داشته باشید.

گرافیک

هیچ بازاریابی بدون تصاویر بصری وجود ندارد. چه تصاویر برای یک وب سایت، وبلاگ‌ها، رسانه‌های اجتماعی یا موارد دیگر باشد، ضروری است که به گرافیک توجه داشته باشید.

پژوهش

تحقیقات ارتباط جدایی ناپذیری با بازاریابی دارد. برای اینکه یک مشاور بازاریابی موثر باشید، باید در مورد رقبا، کلمات کلیدی، موضوع، استراتژی‌ها و موارد دیگر تحقیق کنید.

4. مشاوران بازاریابی کجا کار می‌کنند؟

به عنوان یک مشاور بازاریابی، شما می‌توانید در هر صنعتی کار کنید – تا زمانی که آنها نیاز به بازاریابی داشته باشند. این صنایع شامل موارد زیر هستند:

• فن آوری

• تحصیلات

• مراقبت‌های بهداشتی

• رسانه‌ها

• دارایی، مالی، سرمایه گذاری

• گردشگری

این به این معنی است که شما باید برای خودتان تصمیم بگیرید. مانند هر متخصص بازاریابی دیجیتال، شما باید انتخاب کنید که در کدام صنعت و شیوه‌های بازاریابی می‌خواهید تمرکز کنید. پس از انجام این کار، می‌توانید به دنبال نقش‌های مشاور بازاریابی در آن زمینه‌ها باشید.

5. میانگین حقوق مشاور بازاریابی چقدر است؟

قبل از اینکه عجله کنید و شغل فعلی خود را ترک کنید یا به مشاوره بازاریابی بپردازید، بیایید ببینیم که به عنوان یک مشاور بازاریابی چقدر می‌توانید درآمد کسب کنید.

از آن جایی که این یک شغل آزاد است، از شهری به شهر دیگر، در صنایع مختلف و بسته به طیف تجربه‌ای که فرد دارد، بسیار متفاوت است. در ادامه چیزی را خواهید دید که ما در تحقیقات خود دریافتیم:

• طبق گفته Glassdoor ، میانگین حقوق مشاور بازاریابی 67925 دلار در سال است

• با توجه به Payscale ، میانگین حقوق مشاور بازاریابی 62752 دلار در سال است

• طبق آمار Zip Recruiter ، میانگین حقوق مشاور بازاریابی 53457 دلار در سال است

• طبق گفته Indeed ، متوسط حقوق مشاور بازاریابی 55671 دلار در سال است

این اطلاعات ما را به میانگین حقوق مشاوره بازاریابی 59951 دلار در سال می‌رساند. به نظر شما خوب است؟ اگر چنین است، چگونه می‌توانید یک مشاور بازاریابی شوید؟ 

درخواست ارائه خدمت

6. چگونه یک مشاور بازاریابی شویم

هیچ راه میانبری برای تبدیل شدن به یک مشاور وجود ندارد. بنابراین اگر در بازاریابی دیجیتال تازه کار هستید و به دنبال یک شغل ساده هستید، این شغل ممکن است برای شما مناسب نباشد. توصیه می‌کنیم در عوض به بررسی چگونگی تبدیل شدن به یک بازاریاب دیجیتال مستقل بپردازید.

اما اگر قبلاً برای مدتی در دیجیتال مارکتینگ کار کرده‌اید؟ در ادامه نحوه تبدیل شدن به یک مشاور بازاریابی آورده شده است.

گذراندن آموزش آکادمیک (اختیاری)

اگر می‌خواهید سریعتر متخصص شوید، بهترین راه کسب مدرک (لیسانس یا فوق لیسانس) در بازاریابی است. این شما را به عنوان یک متخصص آماده قرار می‌دهد که فقط به کمی تجربه برای جلب توجه نیاز دارد. اگر ترجیح می‌دهید زمان زیادی را در دانشگاه سپری نکنید، برخی از گواهینامه‌ها نیز می‌توانند به شما در انجام این کار کمک کنند. این گواهینامه‌ها عبارتند از:

• گواهینامه بازاریابی دیجیتال OMCP

• دوره بازاریابی محتوای Hubspot

• دوره آموزشی مدیریت رسانه‌های اجتماعی Hootsuite 

کسب تجربه

در بازاریابی، هیچ جایگزینی برای تجربه عملی وجود ندارد. اکثر مشاوران بازاریابی به طور قابل درک حداقل پنج سال تجربه دارند. اگر چند سالی است که وارد حرفه بازاریابی خود شده‌اید، با آزمایش در شیوه‌ها و صنایع مختلف بازاریابی، تجربه بیشتری کسب کنید. شما می‌توانید دوره‌ها را بگذرانید، از همتایان خود یاد بگیرید، یا با ادامه همکاری به عنوان یک بازاریاب بیشتر تجربه کنید.

شبکه سازی

هنگام انتخاب یک مسیر شغلی جدید، شبکه سازی هزینه‌ای ندارد. اگر شما یک بازاریاب دیجیتال هستید که علاقه مند به تبدیل شدن به یک مشاور بازاریابی هستید، با سایر بازاریابان در گروه‌های توییتر، لینکدین و فیس بوک ارتباط برقرار کنید. کافی است «بازاریابان دیجیتال» را جستجو کنید.

7. نکات کلیدی و جمع بندی نهایی مقاله یک مشاور بازاریابی چه کاری انجام می‌دهد؟ راهنمای کامل شغلی شما

چنان چه به تازگی تصمیم گرفته‌اید که مشاور بازاریابی شوید، مهم است که بدانید یک مشاور بازاریابی واقعاً چه کاری انجام می‌دهد. چندین مهارت مانند ارتباطات قوی، نوشتن، کار گروهی، طراحی گرافیکی و تحقیق برای این نقش ضروری است. با این حال، عنصر کلیدی برای تبدیل شدن به یک مشاور بازاریابی، تجربه است.

اگر به طور کلی در بازاریابی دیجیتال تازه کار هستید، روی کسب دانش، تجربه و ارتباط با همتایان خود  کنید تا باعث پیشرفت شما شود.