شلیته

دیجیتال مارکتینگ

برای بهره‌بری هرچه بیشتر و بهتر از اینترنت برای کسب و کارتان، باید به دیجیتال مارکتینگ روی بیاورید.

دیجیتال مارکتینگ روشی برای تبلیغ کسب و کار شما به صورت دیجیتال است. دیجیتال مارکتینگ مانند هر روش تبلیغاتی به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.
انواع روش‌های دیجیتال مارکتینگ
انواع روش‌های دیجیتال مارکتینگ عبارتند از:

1. تبلیغات کلیکی

در تبلیغات کلیکی شما تنها برای هر کلیک هزینه پرداخت خواهید کرد. در یک مدل معمولی PPC مثل کمپین گوگل ادوردز ، شما تنها زمانی هزینه‌ای پرداخت خواهید کرد که شخصی بر تبلیغ شما کلیک نماید و به سایت شما برود. شما هر مبلغی که بخواهید را می‌توانید برای تبلیغات پرداخت به ازای کلیک خرج نمایید و محدودیتی وجود ندارد. بعضی از شرکت‌ها امکان دارد فقط در حد چند صد دلار هزینه نمایند، اما بسیاری از شرکت‌های بزرگ ده‌ها هزار دلار در ماه برای پرداخت به ازای کلیک پرداخت می‌نمایند.
هزینه اجرای یک تبلیغ وابسته به میزان رقابت برای کلمات کلیدی شما است. کلمات کلیدی که بازار رقابتی شدیدی دابال، گران‌تر هستند و برعکس.
علاوه بر این، زمانی که یک کمپین پرداخت به ازای کلیک ایجاد می‌کنید، قادر خواهید بود انتخاب نمایید که آیا می‌خواهید آگهی شما به همه جهان نشان داده شود یا فقط در یک منطقه جغرافیایی خاص نمایش داده شود. به گفته گوگل ، اگر در حال بازاریابی یک کسب و کار ساختمانی هستید، این توانایی تنظیم بر اساس مکان به شما کمک می‌کند هزینه‌های تبلیغاتی را برای ارائه تبلیغات به کاربرانی که در نزدیکی کسب و کار شما زندگی نمی‌کنند هدر ندهید.

درخواست ارائه خدمت

2. بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی

این نوع از دیجیتال مارکتینگ، شامل هر کاری است که یک کسب و کار از طریق صفحات رسانه‌های اجتماعی می‌تواند انجام دهد. حدودا همه با رسانه‌های اجتماعی آشنا هستید، ولی بازاریابان لازم است که با رویکردی دقیق به شبکه‌های اجتماعی بپردازند. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را باید بسیار فراتر از ساختن یک پست برای کانال‌های اجتماعی و پاسخ دادن به نظرات در نظر بگیرید.
برای مؤثر بودن، تلاش‌ها باید هماهنگ و منسجم باشد. برای کمک به ثابت ماندن زمان انتشار پست‌ها، ابزارهای آنلاین زیادی برای خودکار سازی و زمان‌ بندی پست‌های رسانه‌های اجتماعی در دسترس هستند، اگر چه بازاریابان فقط باید از این برنامه‌ها به عنوان یک ابزار استفاده کنند، نه یک روشی برای تنظیم کردن و فراموشش نمودن. اگر هیچ شخص واقعی پشت پست‌ها نباشد، کاربران به سرعت متوجه خواهند شد.
بازاریابان شبکه‌های اجتماعی نباید هرگز در یک اتاق جدا از سایر عملکردهای بازاریابی قرار گیرند. بازاریاب‌های اجتماعی باید با تیم بازاریابی شرکت کار کنند تا پیام خود را در همه پلتفرم‌ها، به صورت آنلاین و غیر حضوری هماهنگ کنند، به طوری که هر بخش از برند داستان یکسانی را بیان کند.
قسمت مهمی از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، تجزیه و تحلیل می‌باشد: بازاریابان شبکه‌های اجتماعی لازم است در تجزیه و تحلیل عملکرد پست‌های خود و به وجود آوردن استراتژی‌ها طبق آن داده‌ها هوشمندانه عمل کنند. به گفته Jayson DeMers نویسنده بازاریابی، یکی دیگر از دلایلی که بازاریابان به طور مداوم کمپین‌های خود را اندازه گیری و ردیابی می‌کنند این است که این داده‌ها به آنها این امکان را می‌دهد که بازگشت سرمایه یک کمپین خاص را نشان دهند و اینکه آیا این کمپین ارزشی برای شرکت دارد یا خیر .
افزون بر این، چند برنامه رایگان جهت منتشر کردن پیام شما موجود است که فراتر از اینستاگرام و توییتر می‌باشد. بعضی از این برنامه‌ها عبارت هستند از: Google My Business، eBay و Marketplace.
در واقع، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خیلی پیچیده‌تر از مدیریت پروفایل شخصی است. این کار نیازمند ترکیبی از تفکر خلاق و استراتژی عینی و مبتنی بر دادهاحتمال افراد حرفه‌ای‌ که علاقمند به ترکیب این دو رشته هستند مناسب این کار باشد. به گفته Salary.com، یک تحلیلگر رسانه‌های اجتماعی با مدرک لیسانس می‌تواند حدود 68230 دلار درآمد داشته باشد.

3. بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا از داستان سرایی و اشتراک گذاری اطلاعات جهت افزایش آگاهی از یک برند خاص استفاده می‌نماید. در نهایت، هدف این می‌باشد که خواننده تبدیل به مشتری شود و کاری، مثل درخواست اطلاعات بیشتر، ثبت نام در لیست ایمیل یا خرید را انجام دهد. «محتوا» می‌تواند به معنای پست‌های وبلاگ، منابعی مانند وایت پیپرها و کتاب‌های الکترونیکی، ویدیوهای دیجیتال، پادکست‌ها و موارد دیگر باشد. در کل، پیش از هر چیز لازم است ارزشی برای مصرف کننده بسازید، نه اینکه تنها یک برند خاص را تبلیغ نماید یا تلاش کنید فقط فروش داشته باشد.
برخلاف روشی مانند PPC، بازاریابی محتوا یک استراتژی بلند مدت است. براساس گفته Marketo ، یک شرکت اتوماسیون بازاریابی ، طی گذر زمان، بازاریابان یک کتابخانه از محتوا می‌سازند که کاربران را به وسیله‌ی موتورهای جستجو به سایت خود خواهند آورد . علاوه بر این، این کتابخانه محتوا به ارتقاء دانش برند شما کمک خواهد نمود و اعتبار حساب شما را به عنوان منبعی برای اطلاعات افزایش خواهد داد. و اگر کاربران برای کسب اطلاعات از سایت شما بازدید می‌کنند، در حالت ایده آل هنگامی که زمان خرید فرا می‌رسد، شما را به عنوان یک مرجع به یاد خواهند آورد.
بازاریابی محتوا روشی عالی برای افرادی می‌باشد که از نگارش و/یا تولید فیلم و صدا لذت می‌برند. اما مثل بازاریابی دیجیتال نیازمند مهارت‌های استراتژی و تحلیلی قوی است.

4. بازاریابی ایمیلی

راجرز می‌گوید حتی با ظهور رسانه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های موبایل و سایر کانال‌ها، ایمیل هنوز یکی از موثرترین تکنیک‌های بازاریابی است. این ممکن است قسمتی از یک استراتژی بازاریابی محتوا باشد، ارزشی برای مصرف کنندگان تهیه کند و در طی زمان مخاطب را به مشتری تبدیل نماید. به گفته انجمن بازاریابی آمریکا، متخصصان بازاریابی ایمیلی نه تنها می‌دانند که چگونه کمپین‌های قانع کننده ایجاد کنند، بلکه دسترسی بهینه به مخاطب را نیز درک خواهند کرد و در بررسی تعاملات و داده‌های مشتری و تصمیم گیری استراتژیک طبق آن داده‌ها دارای مهارت هستند.
نرم افزار ایمیل مارکتینگ می‌تواند معیارهای تحلیلی مختلفی را ارائه دهد، اما دو مورد که بازاریابان همیشه در تلاش برای بهبود ‌ هستند عبارتند از نرخ باز – درصد مخاطبانی که ایمیل را باز نمودند – و نرخ کلیک – تعداد گیرندگانی که ایمیل را باز نمودند و بر آن کلیک نمودند. به گفته شرکت نرم افزار بازاریابی ایمیلی Constant Contact ، کارهای زیادی وجود دارد که بازاریابان می‌توانند انجام دهند تا ایمیل‌های خود را برای کاربران جذاب‌تر کنند و احتمال باز شدن آنها بیشتر باشد. این کارها شامل موارد زیر هستند:
• ایجاد حس فوریت – نوشتن کپی ایمیلی که به گیرندگان شما اجازه می‌دهد بدانند که زمان برای دریافت یک معامله ویژه در حال اتمام است یا اینکه تنها تعداد محدودی از پیشنهاد موجود است، می‌تواند تعداد افرادی را که بر لینک وب سایت شما کلیک می‌کنند افزایش دهد.
• ایمیل خود را شخصی سازی کنید – تنظیم ایمیل‌ها و خطوط موضوعی خود برای درج نام گیرنده یک راه اثبات شده برای افزایش نرخ باز و کلیک است.
• به گیرندگان اجازه دهید تنظیمات برگزیده خود را تنظیم کنند – به کاربران امکان می‌دهد مشخص کنند که هر چند وقت یک بار می‌خواهند از شما خبری بشنوند. این کار می‌تواند کمک کند تا برخی از مشترکین ایمیل شما در لیست شما مشترک شوند و روی ایمیل‌های شما کلیک کنند.

درخواست ارائه خدمت

5. بازاریابی موبایلی

این نوع از بازاریابی دیجیتال متمرکز بر دستیابی به مخاطبان هدف شما در موبایل یا تبلت است. بازاریابی موبایلی به وسیله‌ی پیام‌های متنی، شبکه‌های اجتماعی، سایت‌ها، ایمیل و برنامه‌های موبایلی به افراد دسترسی می‌یابند. بازاریابان قادر خواهند بود پیشنهادها یا محتوای مخصوص را متناسب با یک مکان یا زمان جغرافیایی تنظیم نمایند، مثل هنگامی که مشتری وارد فروشگاه یا رویدادی می‌شود.
بر اساس مقاله اخیر TechCrunch ، مصرف کنندگان در ایالات متحده اکنون پنج ساعت در روز را با تلفن‌های خود می‌گذرانند. این مشخص کننده‌ی افزایش بیست درصدی نسبت به سه ماهه چهارم سال دو هزار و پانزده میلادی می‌باشد. همچنین کاربران بیشتر وقت خود را به جای مرورگرهای تلفن همراه در برنامه‌ها صرف می‌کنند. در سال دو هزار و بیست و دو میلادی، کاربران مدت خیلی بیشتری را با برنامه‌ها موبایلی می‌گذرانند تا تماشای تلویزیون. طبق مقاله TechCrunch، 15 درصد از زمان این برنامه صرف برنامه‌های سرگرمی مانند Netflix و Hulu، 19 درصد از آن در برنامه تلفن همراه فیس بوک، 12 درصد برای باقی شبکه‌های اجتماعی و پیامرسان‌ها و یازده درصد در بازی‌ها صرف می‌شود.
Retail Dive گزارش می‌دهد که در 45 درصد از خریدشان یک دستگاه تلفن همراه نقش دارد، خواه برای تحقیق، مقایسه قیمت‌ها یا خرید. و حتی در مواردی این عدد تا ۵۷ درصد هم افزایش می‌باید.
بازاریابان اطلاع دارند که شما لازم است پیام خود را به مشتریانتان برسانید، و این مسئله خیلی واضح است: مشتریان بالقوه شما در موبایل‌هایشان هستند.
تجزیه و تحلیل بازاریابی
یکی از مزایای عمده بازاریابی دیجیتال این است که بسیار قابل ردیابی و اندازه گیری است. در گذشته، فقط قسمت‌های بازاریابی قابل پیگیری بود. مثلا اگر مشتری از کوپن استفاده می‌کرد، می‌دانستید که تبلیغات شما اثرگذار بوده است. اما امروزه، تجزیه و تحلیل‌ها به بازاریابان اجازه می‌دهند تا رفتار کاربران را در سطح بسیار دقیقی دنبال کنند: چند بار روی یک پیوند کلیک می‌کنند، چقدر زمان صرف یک صفحه وب می‌کنند، چند بار ایمیل‌ها را باز می‌کنند و موارد دیگر. گ حجم وسیعی از اطلاعات موجود در مورد عملکرد بازاریابی دیجیتال می‌تواند منجر شود بازاریابان بتوانند معنی داده‌ها و نحوه اطلاع رسانی‌ها را درک کنند.
این نه فقط به بازاریابان اجازه‌ی یادگیری اینکه چه چیزی با مشتریان سازگارتر می‌باشد و مسیر پیشرفت پیام‌هایشان را می‌دهد، بلکه به این معنا است که قادر خواهند بود ارزش کار خود را برای شرکت کارفرما به نمایش گذارند. درک همه این داده‌ها و استفاده از آن‌ها برای تصمیم‌گیری استراتژیک، بخش مهمی از کار یک بازاریاب دیجیتال است و آن‌ها را از همتایان سنتی خود متمایز می‌کند.
ابزارهای زیادی برای سنجش موفقیت کمپین‌های بازاریابی دیجیتال در دسترس هستند و بسیاری از بازاریابان بسته به نیاز و مخاطب خود از ترکیبی از این ابزارها استفاده می‌کنند ( مجله فورچون گزارش داد که بسیاری از بازاریابان از بیش از 100 برنامه کاربردی در کل فرآیند بازاریابی خود استفاده می‌کنند.) یکی از پراستفاده‌ترین ابزارها جهت تجزیه و تحلیل بازاریابی، گوگل آنالیتیکس می‌باشد که قادر است به شیوه‌های تقریباً بی‌پایانی عملکرد سایت شما را ارزیابی نماید از جمله مواردی که بررسی می‌کند عبارتند از: کلمات کلیدی که کاربران را به سایت شما خواهند آورد، نحوه حرکت کاربران در سایت شما و بسیاری از موارد دیگر.
اینکه دارای یک تجزیه و تحلیل خوب و دقیق و دانش تفسیر آن‌ها باشید به بازاریابان کمک خواهد کرد که کمپین‌هایی را که کار نمی‌کنند حذف کنند و کمپین‌های بهتری را جایگزین نمایند. با گذشت زمان، شما فقط از تجزیه و تحلیل برای اندازه گیری کمپین‌های خود استفاده نمی‌کنید – تجزیه و تحلیل‌ها همچنین عملکرد کمپین‌های شما را بهبود می‌بخشند.
در یک برنامه بازاریابی دیجیتال ، طیف گسترده ای از مسائل مربوط به حرفه بازاریابی خود را مطالعه خواهید کرد، از جمله برنامه‌ها و استراتژی‌های بازاریابی، نام تجاری، بازاریابی تلفن همراه و تبلیغات دیجیتال.

 6. Affiliate marketing

 با برجستگی روزافزون بازاریابی آنلاین، Affiliate marketing (همچنین به عنوان بازاریابی اینفلوئنسر شناخته می‌شود) در بین بسیاری از سازمان‌ها برای پر کردن شکاف بین مصرف کنندگان و سازمان‌ها محبوب شده است. اما، بازاریابی وابسته چیست؟
• Affiliate marketing از محبوبیت زیاد کارشناسان و اثرگذاران شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌نمایند. در کار با این تأثیرگذاران شخص ثالث، سازمان شما برای تبلیغ محصولات یا خدمات خود همکاری خواهد کرد. در همکاری، اینفلوئنسرها مخاطبان خود را با پست‌ها، وبلاگ‌ها یا ویدیوها درگیر می‌کنند تا موقعیت‌های بیشتری را برای سازمان شما ایجاد کنند و مشتریان جدیدی جذب کنند.
در چند سال اخیر Affiliate marketing بازاریابی اینفلوئنسر با رسانه‌های جدیدی مانند TikTok، Instagram، Youtube و وبلاگ‌ها که شکل اصلی سرگرمی و اخبار هستند، به شدت رشد کرده است. Affiliate marketing به یکی از محبوب‌ترین اشکال بازاریابی دیجیتال تبدیل شده است. طبق گزارش inc.com، انتظار می‌رفت که صنعت بازاریابی وابسته در سال 2020 به 6.8 میلیارد افزایش یابد.
بازار کار برای بازاریابان در حال رشد است. اداره کار و آمار ایالات متحده (BLS) افزایش 10 درصدی در تعداد مدیران تبلیغات و بازاریابی را پیش بینی می‌کند. طبق گزارش BLS ، در سال 2020، متوسط حقوق برای این موقعیت‌ها 141,490 دلار بود .
جمع بندی نهایی
امروزه دیجیتال مارکتینگ یکی از بخش‌های اصلی تبلیغاتی هر کسب و کاری به حساب می‌آید و نمی‌توان از آن چشم پوشید. به طور کلی دیجیتال مارکتینگ به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که عبارتند از:
1. تبلیغات کلیکی
2. بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی
3. بازاریابی محتوا
4. بازاریابی ایمیلی
5. بازاریابی موبایلی
6. Affiliate marketing