شلیته

برندسازی

برندسازی برای فروش و اعتبار کسب وکار بسیار مهم است و آن را متجول می‌کند.

برندینگ چیست؟

در مورد معنای “برندینگ” مطمئن نیستید؟ نگران نباشید ما تعریف آن را برایتان آورده‌ایم. برندینگ یکی از آن مفاهیم بازاریابی است که کمی مبهم است و ممکن است گیج کننده شود، حتی برای افرادی که بازاریابی را خوانده‌اند. امروز قصد داریم نگاهی به سوال “برندینگ چیست” بیاندازیم و سعی کنیم با کلمات و مثال‌های ساده پاسخی روشن ارائه کنیم! برای درک مفهوم برندینگ ابتدا باید بدانیم محصولات و برندها چیست. بیا شروع کنیم.

تعریف محصول

“در کل، یک محصول هر چیزی که جهت برطرف کردن یک خواسته یا نیاز به بازار ارائه می‌گردد می‌تواند باشد. این بدان معناست که یک محصول می‌تواند هر چیزی باشد، از اقامت در هتل، پرواز، دوره زبان، لباس، غذا، مسواک و غیره.

برای نشان دادن تعریف یک محصول و نقشی که در تعریف برند دارد، از مثال آب استفاده می‌کنیم:

آب منبع رایگانی می‌باشد که هر انسانی برای زندگی و بقا به آن نیازمند است. با این حال، روزی که انسان‌ها و شرکت‌ها شروع به تجاری‌سازی آن کردند، به یک محصول تبدیل شد، برای مثال فروش آب معدنی در بطری‌های شیشه‌ای و پلاستیکی.

اما آب همیشه یکسان به نظر می‌رسد، اینطور نیست؟ مایع و شفاف است. پس، چگونه شرکت‌های گوناگون قادر خواهند بود محصول مشابهی را بفروشند ولی همچنان مردم را متقاعد نمایند که آب بطری خود را به جای رقبایشان خریداری نمایند؟

پاسخ این است: با ایجاد یک برند.

درخواست ارائه خدمت

تعریف برند

 نام، اصطلاح، طرح، نماد یا هر قابلیت دیگری که کالا یا خدمات یک فروشنده را متفاوت با باقی فروشندگان معلوم می‌کند، برند گفته می‌شود” ().

شما می‌توانید یک نام تجاری را به عنوان ایده یا تصویری در نظر بگیرید که مردم هنگام فکر کردن به محصولات، خدمات و فعالیت‌های خاص یک شرکت در ذهن دارند، هم از لحاظ عملی و هم از لحاظ احساسی. پس تنها قابلیت‌های فیزیکی نیست که یک برند را به وجود می‌آورد، بلکه احساساتی می‌باشد که مصرف کنندگان نسبت به شرکت یا محصول آن به وجود می‌آورند. این ترکیب نشانه‌های فیزیکی و احساسی هنگامی به وجود می‌آید که در معرض اسم، لوگو، هویت بصری یا حتی پیام فرستاده شده قرار گیرد.

یک محصول می‌تواند به راحتی توسط سایر تولیدکنندگان در یک بازار کپی شود، اما یک برند همیشه منحصر به فرد خواهد بود. به عنوان مثال، پپسی و کوکاکولا طعم بسیار مشابهی دارند، اما بنا به دلایلی، برخی از مردم بیشتر به کوکاکولا و برخی دیگر با پپسی احساس ارتباط می‌کنند.

 این موضوع را دوباره با مثال آب خود توضیح دهیم. محصول فروخته شده آب می‌باشد، ولی برای متقاعد نمودن مردم جهت خرید یک آب خاص، شرکت‌ها مارک‌های گوناگون آب مثل Evian، Perrier، Fiji یا Volvic را توسعه دادند. و هر کدام از این مارک‌ها معنای خاصی را برای آب خود ارائه می‌دهند:

– Evian به شما احساس جوانی می‌دهد

– Perrier با طراوت، حباب زا و جذاب

است – آب fiji خالص، سالم و طبیعی است… و غیره.

در پایان، یک نام تجاری احساس درونی فرد در مورد یک محصول یا شرکت خاص را بر می‌انگیزد. هر شخصی نسخه مخصوص به خود را از آن ایجاد می‌کند و محبوبیت برخی از برندها به دلیل این است که احساس مصرف کنندگان نسبت به آن افزایش یا کاهش یافته است.

تعریف برندینگ

برندینگ چیست؟

برندینگ فرآیند معنا بخشیدن به سازمان، شرکت، محصولات یا خدمات خاص با ایجاد و شکل دادن به یک برند در ذهن مصرف کنندگان است. این یک استراتژی است که توسط سازمان‌ها طراحی شده است تا به مردم کمک کند تا سریعاً برند خود را شناسایی کرده و تجربه کنند و به آنها دلیلی برای برگزیدن محصولات خود نسبت به رقبایشان را ارائه می‌دهد.

هدف برندینگ، جذب و حفظ مشتریان وفادار و سایر ذینفعان با ارائه محصولی است که همیشه با آنچه که برند وعده داده است، همسو باشد.

درخواست ارائه خدمت

برندینگ چه کسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

 • مصرف کنندگان: همانطور که در بالا توضیح داده شد، یک برند در هنگام احساس نیاز، مصرف کنندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • کارمندان / سهامداران / اشخاص ثالث: علاوه بر کمک به مصرف کنندگان در انتخاب بین محصولات مشابه، استراتژی‌های برندینگ موفق نیز به شهرت یک شرکت می‌افزایند. این دارایی قادر خواهد بود بر طیفی از افراد، از مصرف کنندگان گرفته تا کارمندان، سرمایه گذاران، سهامداران، ارائه دهندگان و توزیع کنندگان اثرگذار باشد. برای مثال، چنان‌چه شما به یک برند علاقه ندارید یا احساس نمی‌کنید با آن ارتباط برقرار کرده‌اید، به احتمال زیاد نمی‌خواهید که برای آن کار نمایید. با این حال، اگر احساس می‌کنید که یک برند شما را درک می‌کند و محصولاتی را ارائه می‌دهد که به شما الهام می‌بخشد، احتمالاً تمایل دارید برای آن کار کنید و بخشی از دنیای آن باشید.

چگونه می‌توانید برندینگ را انجام داد؟

شرکت‌ها علاقه دارند از ابزارهای گوناگونی جهت به وجود آوردن و شکل دادن به یک برند استفاده نمایند. به عنوان مثال، برندینگ را می‌توان از طریق موارد زیر به دست آورد:

 • تعریف برند: هدف، ارزش‌ها، وعده
 • بیانیه موقعیت برند
 • هویت برند: اسم، لحن صدا، طراحی هویت بصری (که شامل طراحی لوگو، تایپوگرافی‌ها و…)
 • تبلیغات و ارتباطات: تلویزیون، رادیو، مجلات،
 • حمایت و مشارکت
 • طراحی محصول و بسته بندی
 • تجربه در فروشگاه
 • تجربه فضای کاری و سبک مدیریت
 • خدمات مشتری
 • استراتژی قیمت گذاری

در مثال ما از بین نام تجاری آب، طراحی بسته بندی و تبلیغات شاید قوی ترین ابزار مورد استفاده بازاریابان موارد زیر باشد:

طراحی بسته بندی فروشنده خاموشی می‌باشد که توجه مصرف کنندگان را در فروشگاه به خود جلب می‌نماید. مصرف کنندگان را در مورد خواص محصول آگاه می‌کند و از نظر ظاهری برند را از رقبا در قفسه متمایز می‌کند.

یک مثال جالب Fiji Water است که توانست طرحی بطری ایجاد کند که به طور کامل ارزش‌های برند را منعکس می‌کند:.

 خلوص از طریق شفافیت منعکس می‌شود و طبیعت از طریق تصویر گل‌ها و برگ‌های استوایی در پس زمینه درک می‌شود.

با این حال، خوب است که این برند به جای پلاستیک بسته بندی شیشه‌ای را در نظر بگیرد. این با تصویر طبیعی که آنها به تصویر می‌کشند هماهنگ‌تر است و برای سیاره زمین نیز بهتر است. بسته بندی فقط طراحی نیست. مواد انتخاب شده نیز می‌تواند بر برندها تأثیر بگذارد
تبلیغات  ابزاری قدرتمند برای به وجود آمدن و شکل دادن به دنیای برند است، زیرا بسیار بصری است و داستانی در مورد محصول یا شرکت می‌گوید.

نتیجه گیری نهایی درباره‌ی برندینگ

به عبارت بسیار ساده، یک محصول چیزی است که شما می‌فروشید، یک نام تجاری تصویر درک شده از محصولی است که می‌فروشید، و برندینگ استراتژی ایجاد آن تصویر است.

امیدوار هستم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا درک واضح تری از معنای برندینگ داشته باشید. اگر نظر یا پیشنهادی برای بهبود مقاله دارید، لطفاً نظرات خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید.